USUWANIE SZWÓW
- USŁUGI
- >> usuwanie szwów
Oferuję usługę usunięcia szwów w warunkach domowych, która jest bardziej komfortowa niż w warunkach ambulatoryjnych.
Stanowi to ostatni etap do pełnego zagojenia, jest bezbolesny i trwa krótko – od kilku do kilkunastu minut.
Szwy powinien usuwać lekarz lub wykwalifikowana pielęgniarka.
Zbyt długo noszone szwy, usuwane po wyznaczonym terminie, stanowią zagrożenie wrośnięciem nici w skórę, co utrudnia ich zdjęcie i może być bolesne. Dlatego bardzo ważne jest, aby usuwać je we właściwym terminie oraz w należyty sposób.
Zdjęcie szwów po wyznaczonym terminie może pozostawić nieładne blizny. Mogą też powstać bliznowce. W efekcie rezultat gojenia rany może stanowić trudny do zaakceptowania defekt kosmetyczny.
Szwy usuwa się zwykle pomiędzy 5. a 14. dniem od założenia (najczęściej 7. do 10. dni po zabiegu). Jest to zależne od postaci rany pooperacyjnej oraz tempa gojenia się.
Pilnej konsultacji wymagają pacjenci, u których w okolicy szycia rany pojawia się ból, zaczerwienienie, wysięk, obrzęk, mrowienie i drętwienie, zasinienie połączone z bólem,
Po zabiegu zszycia oraz w trakcie procesu gojenia ustalany jest czas usunięcia szwów.
Data usunięcia szwów jest uzależniona od sposobu uszkodzenia/cięcia oraz szybkości zrastania.
Szwów nie powinno usuwać się samodzielnie, ponieważ takie działanie może przyczynić się do powtórnego rozerwania rany i zakażenia.
Zdjęcie szwów zbyt wcześnie może przyczynić się do niepełnego zrośnięcia się rany, rozejścia lub jej otwarcia (co stwarza wrota dla bakterii i grozi infekcją) lub rozrostem blizny.
Właściwe usunięcie szwów z rany w odpowiednim czasie jest istotne, ponieważ minimalizuje ryzyko powstania blizn, rozwoju infekcji.
Szwy wewnątrz tkanek rozpuszczalne i wchłanialne, rozpuszczają się i nie ma konieczności usuwania ich.
Po zabiegu usunięcia szwów pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące zasad pielęgnacji skóry, metod regeneracji i poprawy elastyczności blizny.