SZCZEPIENIA P/GRYPIE

Oferuję możliwość wykonania szczepienia przeciw grypie wraz z kompleksowym badaniem kwalifikacyjnym, u osób dorosłych powyżej 18 roku życia.

Oferta przeznaczona jest pacjentów chcących się zabezpieczyć przed infekcją grypy, szczepienie wykonuję w warunkach domowych, by ograniczyć ryzyko narażenia na zarażenie się w placówkach medycznych, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta ilość infekcji.

W ramach wizyty szczepiennej może odbyć się:

  • Szczepienie bez kwalifikacji, pacjent powinien wtedy posiadać kwalifikację lekarską lub pielęgniarską w formie zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu kwalifikacyjnym zgodnie z RMZ z dnia 27.09.2023 w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, załącznik nr 2. (tu do pobrania DRUK), zaświadczenie takie ważne jest 24 godziny, powinno zawierać oprócz daty również godzinę badania,
  • Szczepienie z kwalifikacją, która jest przeprowadzona przeze mnie i ma na celu ewentualne wykluczenie przeciwskazań do szczepienia.

Istnienie przeciwskazań czasowych nie dyskwalifikuje pacjenta do szczepienia, a jedynie przesuwa termin szczepienia, do czasu, kiedy taka możliwość się pojawi,

W związku ze zmianami w refundacji na szczepionki p/grypie w sezonie 2023/2024 zachęcam zadbać o swoje zdrowie i zabezpieczyć się przed powikłaniami jakie mogą wystąpić po przechorowaniu na grypę.

Refundacja szczepionki przeciw grypie dla pacjentów:

  • pacjenci powyżej 65 r.ż. – szczepionka bezpłatna (należy zrealizować w aptece receptę wystawioną przez lekarza),
  • pacjenci od 18-64 r.ż. – 50% ceny (należy zrealizować w aptece receptę wystawioną przez lekarza),
  • pacjenci z grup ryzyka od 18-64 r.ż. – bezpłatnie (należy zrealizować w aptece receptę wystawioną przez lekarza),
  • dzieci od 6 m.ż. do 18 r.ż. – bezpłatna (należy zrealizować w aptece receptę wystawioną przez lekarza), oprócz szczepionki w iniekcji dzieci i młodzież od 24 m.ż. -18 r.ż. mogą zaszczepić się szczepionką donosową aplikowaną do nosa, bezboleśnie.

Szczepienie zaleca się wykonać corocznie, ponieważ każdego roku przed sezonem grypowym powstaje nowa odmiana szczepionki na grypę. W związku z dużą zmiennością antygenową wirusa grypy z każdym sezonem pojawiają się jego nowe szczepy.

Skuteczność szczepionek na grypę wynosi 70–90%. Jednak na zachorowanie na grypę wpływają również inne czynniki, takie jak:

  • wiek i stan zdrowia pacjenta,
  • typ wirusa grypy powodującego infekcje w danym sezonie grypowym,
  • czas od wykonania szczepienia do kontaktu z wirusem grypy (przeważnie przeciwciała przeciw wirusowi grypy powstają po ok. 10 dniach od zaszczepienia).

Największą skuteczność szczepień przeciw grypie obserwuje się u młodych, zdrowych osób. U osób w wieku podeszłym skuteczność szczepień może być obniżona.

Zazwyczaj po 10–14 dniach od momentu przyjęcia szczepionki na grypę pojawia się odporność na zachorowanie na tę chorobę, która utrzymuje się zwykle przez cały sezon grypowy, który przeważnie trwa od października do marca.